Noclegi

Jak pozbyć się lokatora z mieszkania kupionego od komornika?

Dlaczego zakup mieszkania z licytacji komorniczej cieszy się taką popularnością?

Kupno mieszkań wystawianych podczas licytacji komorniczych to łakomy kąsek dla wielu. Fakt ten wynikać może z kilku powodów. Pierwszym atrakcyjny czynnikiem dla potencjalnego nabywcy jest atrakcyjna cena. Mieszkania z licytacji komorniczych są bowiem widocznie tańsze niż ich odpowiedniki (podobny metraż i standard) na wolnym rynku. Trudno więc dziwić się temu, że wiele osób postrzega taką okazję jako opłacalną alternatywę, pozwalającą na nabycie wymarzonych czterech kątów.

To, jak kształtować się będzie ostateczna cena lokalu wystawionego na licytację uzależnione jest oczywiście od tego, jak burzliwa jest licytacja oraz ile osób bierze w niej udział. Zdarza się, że szczęściarze mogą kupić lokal za 60% ceny rynkowej! Gdzie tkwi haczyk – to pytanie nasuwa się w tym miejscu naturalnie. Ów szkopuł dotyczyć może aktualnych lokatorów mieszkania, będących dłużnikami. Problem pojawia się, jeśli nie chcą oni opuścić lokalu, mimo że to my jesteśmy teraz jego prawnymi właścicielami. Niżej postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań, m.in.:

1. Co robić w takiej sytuacji?

2.  jak pozbyć się lokatora z mieszkania kupionego od komornika i jakie prawne kroki możemy podjąć?

3. Ile to może potrwać? :

Lokatorzy mieszkania kupionego od komornika

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że komornik16.pl wcale nie posiada nieruchomości, tylko zajmuje się m.in. jej sprzedażą. W tym czasie lokator pełni rolę zarządcy nieruchomości, co wiąże się np. z tym, że jest on zobowiązany do utrzymania mieszkania w odpowiednim stanie. Kupno lokalu z licytacji komorniczej może być szansą na bardzo opłacalną inwestycję, ale bywają sytuacje, że wcześniejszy lokator nie chce opuścić swojego dawnego domu. Takie ryzyko trzeba mieć na uwadze, jeśli decydujemy się na nabycie nieruchomości tą drogą. Zdarzają się nawet przypadki, że przed oddaniem lokalu w ręce nowego właściciela lokator dewastuje lokal.

Niezależnie od tego, z którą z tych sytuacji mamy do czynienia, nastawić się trzeba na poniesienie dodatkowych kosztów. W przypadku dewastacji dotyczą one przeprowadzenia remontu i doprowadzenia mieszkania do wcześniejszego stanu. Jeśli lokator nie chce upuścić mieszkania, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.

W sytuacji, jeśli nie możemy uzyskać dostępu do kupionego lokalu, powinniśmy wystąpić z powództwem do sądu o eksmisję. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że zgodnie z art. 16 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego nie realizuje się wyroków sądowych o opróżnieniu lokalu w okresie od 1 listopada do 31 marca (chyba że osobie eksmitowanej wskazano lokal zastępczy).

Przeciągające się postępowania

Pozew w postępowaniu eksmisyjnym powinien skierowany być przeciwko wszystkim ludziom mieszkającym w lokalu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wystąpienie z powództwem do sądu o eksmisję może się wiązać z oczekiwaniem, sięgającym nawet roku lub dwa lata. Wiele zależy od tego, jak bardzo całe postępowanie będzie przeciągał sam dłużnik. Tutaj wiele zależy również od zasobów samej gminy. Niektórym grupom przysługują lokale socjalne. Zaliczają się do niej kobiety w ciąży, osoby obłożnie chore, małoletnie, niepełnosprawne czy osoby bezrobotne. Kwestie precyzuje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz 266). Takie osoby mogą mieszkać w lokalu, póki gmina nie znajdzie im lokalu zastępczego, a to może trwać nawet lata.

Taki stan nie oznacza jednak, że będziemy na tym stratni (pomijając oczywiście niemożność dostania się do mieszkania oraz oczekiwanie na koniec postępowania). Jeśli gmina nie zapewni lokum socjalnego, możemy od lokatora (lub od gminy) dochodzić zwrotu koszów zamieszkania. Podstawą prawną, która to precyzuje, jest Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.2018.0.1234 t.j.). W art. 18 znaleźć można zapis „Osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie”. W tym artykule znajduje się również informacja mówiąca o tym, że odszkodowanie to odpowiadać musi wysokości czynszu, który właściciel nieruchomości mógłby otrzymywać z tytułu najmu lokalu.

Odpowiedź na pytanie „jak pozbyć się lokatora z mieszkania kupionego od komornika” w teorii polega więc na realizacji wskazanych powyżej kroków, które bazują na konkretnych podstawach prawnych. Niestety w praktyce często wiąże się to z długim oczekiwaniem na rozwiązanie sprawy oraz stresem (zwłaszcza jeśli szczególnie mocno zależy nam na wprowadzeniu się do lokalu zaraz po jego zakupie). Chociaż wiele osób dzięki licytacji komorniczej jest w sanie zaoszczędzić i dokonać atrakcyjnej inwestycji, ryzyko, o którym piszemy w tym tekście, jest niestety wpisane w tego typu transakcję.

Więcej na forum: https://www.forum-kredytowe.pl/f144/dlug-i-komornik-jak-pozbyc-sie-lokatorow-z-mieszkania-82431.html