Artykuły

Jak wygląda analiza składu ciała?

Analiza składu ciała bardzo często kojarzy się nam z serią zaawansowanych zabiegów możliwych do przeprowadzenia jedynie w warunkach laboratoryjnych. Oczywiście, zabiegi te miałyby charakteryzować się raczej inwazyjnym charakterem i nie być specjalnie przyjemne dla pacjenta. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że takie wyobrażenia na temat tego, jak wygląda zaawansowana analiza ciała oraz w jaki sposób działają urządzenia służące w tym zakresie jest już dawno nieaktualna.

Nowoczesny analizator składu ciała to urządzenie wykorzystujące technologię bioimpedancji elektrycznej, co z jednej strony zapewnia bardzo wysoką dokładność wykonywanego pomiaru, natomiast z drugiej strony sprawia, że sam „zabieg” cechuje się całkowicie nieinwazyjnym przebiegiem.

Jak wygląda analiza składu ciała?

Jak wspominano, nowoczesne urządzenia służące do szczegółowej analizy składu ciała bazują na technologii nazywanej bioimpedancją elektryczną. Podstawowy mechanizm działania zabiegu jest więc dosyć podobny np. do badania ultrasonograficznego, tyle że zamiast w przypadku bioimpedancji obraz tkanek jest uzyskiwany dzięki przenikaniu przez ciało delikatnych impulsów elektrycznych, a nie fal dźwiękowych.

Osoby zainteresowane przeprowadzeniem szczegółowej analizy składu ciała często zastanawiają się, czy zabieg wymaga na przykład jakichś specjalnych przygotowań. Odpowiedź brzmi: nie. Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zaleceń producenta sprzętu. Pod względem stopnia skomplikowania bioimpedancja elektryczna również może być więc porównywana do badania USG.

Co natomiast z pytaniem pt. jak wygląda analiza składu ciała? Sam pomiar składu ciała odbywa się po prostu poprzez odpowiednie usytuowanie się na urządzeniu służącym do analizy. W przypadku analizatorów InBody polega to po prostu na stanięciu obu nogami na maszynie. Następnie analizator przepuszcza przez tkanki naszego ciała sygnał elektryczny, w rezultacie czego otrzymujemy precyzyjny obraz składników składających się na masę ciała, w tym między innymi wagi mięśni szkieletowych, ilość tkanki tłuszczowej czy zawartość białka w mięśniach.

Zabieg trwa jedynie chwilę i pozostaje praktycznie nieodczuwalny dla pacjenta.

Dlaczego warto wykonać analizę składu ciała?

Dzięki rozwojowi nowoczesnej technologii, zaawansowany analizator składu ciała możemy bez żadnych problemów przechowywać oraz użytkować w warunkach domowych. Regularne wykonywanie pomiarów pozwoli nam nie tylko bardzo dokładnie określić kondycję naszego organizmu, ale również na przykład odpowiednio kontrolować oraz profilować proces redukcji wagi lub też budowy masy mięśniowej. Co więcej, nagłe istotne zmiany w poszczególnych parametrach mogą stanowić dla nas również istotną informację zdrowotną.

Wysoce zaawansowane analizatory składu ciała zapewniają nie tylko wykonanie dokładnego pomiaru, ale również automatyczne przechowywanie oraz analizę porównawczą wyników. W przypadku urządzeń InBody Poland analiza porównawcza polega nie tylko na samym zestawieniu ze sobą poziomu tych parametrów w określonym przedziale czasowym, ale również wskazanie najbardziej istotnych informacji a także np. dane na temat liczby kilogramów dzielących nas od wagi optymalnej dla naszych warunków fizycznych.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ilość parametrów jakie zostaną zobrazowane w badaniu a także charakter wyniku w dużej mierze zależy od specyfiki wykorzystywanego urządzenia. Prostsze rozwiązania, jak analizator składu ciała InBody 120 oferują precyzyjny pomiar oraz obraz wyniku uwzględniający kilkanaście najbardziej istotnych faktorów.

Urządzenia znacznie bardziej zaawansowane-dedykowane przede wszystkim dla przeznaczeń stricte medycznych- jak InBody 770 to już 30 różnych pomiarów wykonywanych w 6 różnych częstotliwościach. Bardziej zaawansowane oprogramowanie jest polecane zwłaszcza osobom mającym przewlekłe problemy ze zdrowiem, jak na przykład cukrzyca, chroniczna otyłość czy choroby ogólnoustrojowe. Oczywiście, nawet najlepsza analiza składu ciała nie zastąpi nam regularnych badań medycznych, jednak z pewnością może stanowić niezwykle cenne ich uzupełnienie.

Przeciwwskazania do zabiegu

Analiza ciała oparta na technologii bioimpedancji elektrycznej są metodą bezpieczną oraz nieinwazyjną. Dodatkowo, każdy analizator składu ciała dostępny w ofercie InBody jest poddawany szczegółowym badaniom jakości. Jednak ze względu na wykorzystanie w badaniu impulsu elektrycznego zabieg analizy składu ciała jest przeciwwskazany przede wszystkim dla osób z rozrusznikiem serca, implantami metalowymi, wszczepionymi urządzeniami typu „Abillity” a także osób cierpiących na padaczkę. Zabiegu nie należy również wykonywać u kobiet w ciąży, podczas menstruacji ani u dzieci poniżej 3 roku.

Przed wykonaniem zabiegu należy dokładnie zapoznać się z informacjami producenta zarówno w zakresie sposobu użytkowania sprzętu, jak też przygotowania się do zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *