Artykuły

Oryginalne części do ciągników Ursus

Ursus to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich firm produkujących ciągniki rolnicze. Na początku wytwarzano je w Zakładach Mechanicznych Ursus zlokalizowanych w warszawskiej dzielnicy o tej samej nazwie, obecnie montuje się je w firmie Ursus S.A. w Lublinie

Historia firmy Ursus

Wszystko rozpoczęło się w Warszawie w roku 1893. Trzej inżynierowie we współpracy z czterema przedsiębiorcami założyli spółkę, w której na początku produkowano armaturę dla przemysłu cukrowniczego, gorzelniczego i spożywczego, a także elementy centralnego ogrzewania i hydranty przeciwpożarowe.

Niespełna 10 lat później zdecydowano się rozszerzyć działalność o silniki spalinowe. Wtedy także doszło do zmiany nazwy na „Ursus”. W 1913 fabryka stała się największym producentem silników w Królestwie Polskim, a także była jedynym ich eksporterem do carskiej Rosji.

Przełom nastąpił w 1916 roku, kiedy to podjęto próbę stworzenia pierwszego polskiego ciągnika. Mimo tego, że stworzono zaledwie jeden prototyp, niedługo później doszło do przekształcenia nazwy na Fabrykę Silników i Traktorów „Ursus”. Pierwszy ciągnik zjechał z taśmy w 1922 roku. Ciągniki Ursusa przyjęły się nadspodziewanie dobrze i już po niedługim czasie zakłady „Ursus” zostały odwiedzone przez ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego, który dokonał przeglądu produkcji oraz pogratulował pracownikom tak ogromnego sukcesu. Nic dziwnego, gdyż części do Ursusa wykonywane były z największą pieczołowitością i pojazdy zjeżdżające z taśm były niemalże bezawaryjne.

Wojna nie przeszkodziła zakładom Ursus. Można nawet powiedzieć, że była im pomocna, gdyż przez długie lata fabryki zarabiały także na produkcji czołgów, wozów pancernych i innych pojazdów militarnych. Po zakończeniu działań wojennych spółka zdecydowała się na pozostanie przy produkcji traktorów, które wytwarza aż do dziś.

Ursus obecnie

Końcówka XX wieku przyniosła szereg zmian w zjeżdżających z taśmy traktorach. Opracowano nowe technologie, a konstrukcje zaczęły przypominać ciągniki znanych i szanowanych producentów. W 2011 doszło do połączenia spółki Ursus z innym polskim producentem maszyn dla rolnictwa, co zadecydowało o dalszym dynamicznym rozwoju przedsiębiorstwa.

Cała produkcja została przeniesiona do Lublina, rozszerzono zakres asortymentowy produkowanych wyrobów i Ursus znów wrócił na dobre tory. Od tego czasu spółka podpisała szereg korzystnych umów na dostawy ciągników do krajów na całym świecie, a fabryki wypuszczają coraz to nowsze, lepsze modele.

Ursus S.A. to jedyna spółka z segmentu maszyn i urządzeń dla rolnictwa, która notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

O wysokiej popularności produktów tej firmy świadczy także fakt, że obecnie części do Ursusa są dostępne bezproblemowo i w dużych ilościach. Zakupić możemy je w sklepie Twojazagroda.pl. Jeśli więc nasz Ursus doznał jakiejś małej awarii, możemy być pewni o to, że nie będziemy mieli żadnych problemów z jego naprawieniem. W najbliższym czasie spółka planuje wyjść na rynek z kilkoma nowymi produktami, dlatego też na pewno wiele jeszcze o niej usłyszymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *